Labels

Menu (147) Ads (145) Normal Life (57) Tip Tuesday (54) Chickens (43) Frugal Friday (38) Grocery (23) Holidays (10) How it Worked (8) Garden (6) General Spending (6) Organizing (6) c (4) Quilt (3) Rabbits (3)

Sunday, November 6, 2011

The Cheese Stands Alone

Last week I stopped into the Randalls near my office and while I was picking up a few needed items, i also trolled by the clearance sections to see if there were any deals for the taking.  

I passed on the 8 oz package of cheese that was marked down 50% because the original price they were marking it down from was $8!  I did pass up $8 and $16/lb cheese.  However these packages were right next to the crazy stuff.  Perhaps that was miss-marked because these 2lb packages were also an original price of $8.  So $2/lb is what I consider to be very close to a best price for cheese, so I picked them up because it would save me a trip to Sam's where the cheese is $1.80/lb.  
I know, I know.  You are asking what are you going to do with six pounds of cheese that the store said was about to go bad.  Well, I'm glad you asked.

First I cut it up into large blocks, like this:
Then I put it through my grater attachment on my mixer, like this:
then into ziploc bags like this: 
I left out just enough for the dinner I was making tonight a little colby jack mix.  Finally I put the rest into the big freezer for the next time I need grated cheese, I'll have it already grated.  St pointed out to me yesterday when we talked about cheese, among a few other things, that grating your own cheese is indeed better than what you buy in the store.  Know why??? Because at home you don't put the anti-caking powder (potato starch) onto it so....(wait for it)... The cheese stands alone.  :)  




No comments: